Normod Kadife Koltuk Takımı

Yaşam alanına lüks bir görünüm kazandıracak kadife bir koltuk satın almak istiyorsun, ama bakımı konusunda endişelerin mi var? Ya da kadife koltuğunu nasıl temizleyeceğini bilmiyor musun? O halde doğru yerdesin. Kadife koltuk bakımı ve temizliği hakkındaki tüm sorularını yanıtladık! Keyifli okumalar!

1. Kadife nedir ve neden kadife bir koltuk tercih etmeliyim?

2. Kadife koltuğumu ne zaman temizlemeliyim?

3. Kadife koltuğumu nasıl temizlemeliyim?

4. Kadife koltuğumu temizledikten sonra nasıl kuruturum?

5. Leke çıkmazsa nereden yardım almalıyım?

Normod Kadife Ekru, Dokuma Kadife Bal

(Bal renkli dokuma kadifeye kim hayır diyebilir? Doğal Doku ile kombinlediğimiz Modsy İkili Dokuma Kadife, Klem Üçlü koltuk takımını hemen incele!)

1. Kadife nedir ve neden kadife bir koltuk tercih etmeliyim?

Kadife, uzun havlı ve sık dokulu bir kumaş türüdür. Bu, dokunduğunda yumuşacık, tüylü bir hissiyat vermesini sağlar. Renkler konusunda oldukça başarılıdır, renklerini oldukça yoğun ve canlı bir şekilde gösterir.  

Aynı zamanda evcil hayvan bulunan evlerin rahatlıkla tercih edebileceği bir koltuk türüdür. Sık dokusu sayesinde kedilerin tırnakları kumaşa kolayca takılmaz ve koltuk yüzeyine zarar vermeleri zorlaşır. Ne kadar kolay temizlendiğini de düşünürsek, tamamen pati dostu diyebiliriz! 

Kadife tozu gösteren bir kumaş türüdür, fakat yapışkanlı rulolar ve uygun başlıklı süpürgeler ile kolay bir şekilde temizlenebilir.

Tüylü olduğu için sıcağı çeken bir yapısı vardır. Bu sayede kışın pantolon ve gömleklerde tercih edilir. Kadife koltuklarda da bu geçerlidir, fakat bu hissiyatın kişiye göre değişeceğini söylemeden geçmemeliyiz. Satın almadan önce kadife koltuklara dokunup, koltukları deneyimleyerek seni rahatsız edip etmeyeceğini deneyimleyebilirsin.  

Tavsiye! Kadifenin yumuşacık dokusunu deneyimlemek ve evinin ışığında test etmek istersen, Normod'dan ücretsiz kumaş numunesi talebinde bulunabilirsin! 

2. Kadife koltuğumu ne zaman temizlemeliyim?

Kadife koltuğunu ne sıklıkla temizleyeceğine karar vermek için kullanma sıklığını ve ne kadar sürede kirlendiğini takip edebilirsin. Eğer büyük bir ailen ya da evcil hayvanların varsa, koltuğunu daha sık temizlemen gerekebilir. 

Haftalık temizlik rutinine ekleyeceğin basit yöntemlerle, kadife koltuğunu etkili bir şekilde koruyabilirsin.

Yapışkanlı rulolar ile kadife koltuk temizliği

Elinle düzelt - Fırçala:
Kadife yüksek havlı olduğundan kumaşta yön izlerini belli eden bir kumaştır. Bu görüntüden hoşlanmıyorsan, elinle ya da yumuşak bir fırçayla bu görünümü düzeltebilirsin.

Haftalık olarak süpür:
Diğer koltuklar gibi, kadife koltuklarını da iki haftada bir süpürmelisin. Koltuğunun kullanım sıklığına göre bu süreyi değiştirebilirsin. Evcil hayvan sahibiysen bu sürenin haftada bir olmasını öneriyoruz. 

Kadife koltuklarının temel temizliğini el süpürgesi ya da uygun başlıklı elektrik süpürgesiyle yapabilirsin. Aynı zamanda yumuşak uçlu fırçalar ve yapışkanlı rulolar da kullanabilirsin. Hangi yöntemi seçersen seç, baştan aşağıya inerek koltuğunun tüm yüzeyini temizlemelisin. Bu sayede koltuğunun üstündeki kir, toz ve kırıntılardan kolayca kurtulabilirsin. Minderlerin aralarını ve altlarını da temizlemeyi unutmamalısın.

Tavsiye! Koltuğunu süpürmeden önce yumuşak bir fırça ile fırçalayabilirsin, bu üzerindeki kir ve tozların daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

Koltuk yastıklarını düzeltme ve patpatlama

Yastıklarını patpatla:
Yastıklarının dolgun görünmesini sağlamak ve konforunu arttırmak için düzenli olarak patpatlamalısın.

Güneşten koru:
Kadife boyalı bir kumaştır, bu nedenle direkt güneş ışığı görürse zaman içerisinde renkleri solabilir. Kadife koltuğunu direkt güneş ışığı almayan bir yere yerleştirerek koruyabilirsin. Eğer koltuğun direkt güneş alan bir yerdeyse, ışık alan bölgeyi koltuk şalı ile kapatabilirsin.

Normod Kadife Çağla Yeşili

3. Kadife koltuğumu nasıl temizlemeliyim?

Eğer üzerine bir sıvı dökülürse, hızlı bir şekilde müdahale etmelisin. Kuruyan ve temizlenmeyen sıvılar kalıcı lekeler ve kötü kokular oluşturabilir.

Aklında bulunsun! Eğer koltuğunda kurumuş bir kalıntı ya da tükenmez kalem gibi lekeler varsa, yine ıslak temizlik yöntemini kullanabilirsin. 

  • Kadife koltuğumun kılıfını makinede nasıl yıkarım?

    Kadife boyalı bir kumaştır. Bu nedenle makinede yıkanması renklerini soldurabilir. Bu durum, koltuğunun kolları ve gövdesi gibi, yıkayamadığın yerler ile kılıflar arasında ton farklılıkları oluşturabilir.
  • Kadife koltuğumu hangi deterjanla temizlemeliyim?

    Kadife koltuğunun temizliği için kolayca ulaşabileceğin malzemeler yeterli! 
Normod Klem Kadife Ekru
(Ekrunun zarafetini Klem'in yumuşacık kıvrımlarıyla birleştirdik! Kadife Klem Üçlü Large Koltuk, 2 metrelik bir oturum alanı sunuyor.) 
  • Beyaz sabun: Kadife koltuğunu temizlerken içerisinde ağartıcı bulunmayan bir temizlik malzemesi kullanmalısın. Kadife boyalı bir kumaştır, ağır kimyasallar koltuğunun yüzeyine kalıcı zararlar verebilir.
  • Kağıt havlu: Kağıt havluyu sadece ilk aşamada, koltuğunun yüzeyindeki fazla sıvıyı emmesi için kullanmalısın. Kağıt havluları leke çıkarmak için kullanmayı denersen parçalanabilirler.
  • Pamuklu bez: Kadife koltuğunu temizlerken, her zaman pamuklu bezler kullanmalısın. Pamuk sıvıları ve kötü kokuları içerisine hapsetme konusunda diğer bez türlerine göre daha etkilidir. Tiftiklenmeyecek, temiz bir bez kullanmalısın.
  • Su: Kullandığın su ılık olmalı, sıcak su kullanmamalısın. 

Tavsiye! Temizlik için kullanacağın sabunu koltuğunun görünmeyen bir yerine uygulayarak test edebilirsin. Bu sayede koltuğuna zarar verip vermeyeceğini görebilirsin.

İlk olarak kağıt havlu kullanarak, tampon hareketlerle dökülen sıvıyı yüzeyden almakla başlamalısın. Eğer dökülen kuru bir madde ise süpürge ya da bıçak yardımıyla dağıtmadan ve özenli bir şekilde koltuğun yüzeyinden toplamalısın. Koltuğunu ovalarsan madde yayılabilir, koltuğun içine işleyebilir ve iç malzemesine zarar verebilir. Koltuğunun üstünde sıvıyı çekecek kağıt havluları bir süre bekletebilirsin. Fazla sıvıyı aldıktan sonra, silme adımına geçebilirsin.

Islatıp sıktığın bezine beyaz sabun sürebilir, ya da bir kabın içerisinde köpüklü sabunlu su hazırlayabilirsin. Temizlerken koltuğunun yüzeyini tamamen ıslatmamalı, nemli bir alan oluşturmalısın. Pamuklu bezinle lekeyi hav yönüne doğru silmeli, leke gözle görünür bir şekilde kaybolana kadar bu işlemi tekrar etmelisin.

Normod Kadife Kumaş Temizliği

4. Kadife koltuğumu temizledikten sonra nasıl kuruturum? 

Kadife ısıya karşı hassas bir materyaldir. Bu nedenle temizliğini yaparken ya da kuruturken yüksek ısıya maruz bırakmamalı, ütü gibi araçlar kullanmamalısın. Sıcaklık, koltuğunun üzerinde yanık izleri oluşturabilir.

Sildiğin bölgenin kendi kendine, doğal olarak kurumasını beklemelisin. İmkanın varsa kuruma sürecini hızlandırmak için camları açabilirsin. Süreç içerisinde elinle kontrol ederek tamamen kuruyup kurumadığına bakabilirsin. Kuruduğunda süpürgeyle süpürerek ipliklerin düzgün görünmesini sağlayabilirsin.

5. Leke çıkmazsa nereden yardım almalıyım?

Eğer ıslak temizlik sonrasında leke çıkmadıysa, yeniden sabunla silmeyi deneyebilirsin. Uygun profesyonel temizlik şirketlerine başvurabilir, kalıcı bir leke oluşmuşsa koltuğunu aldığın firmadan yeni kılıf ya da minder satın alıp alamayacağını öğrenebilirsin.

Normod Modsy Dokuma Kadife Bal

Artık kadife koltuklarının ne kadar kolay temizlendiğini biliyorsun! Yaşam alanına Normod’un kolay silinebilir kadife koltuklarıyla hareket katmaya ne dersin? 3 farklı kadife türünde, toplamda 24 farkı renk seni bekliyor. Hemen keşfet! 

Kadife koltuklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, bizimle iletişime geçebilir, deneyim merkezlerimizi ziyaret edebilirsin! Ayrıca iç mimarlardan oluşan satış ekibimizden tasarım danışmanlığı konusunda destek alabilirsin. Seni bekliyoruz!

Favori Ürünleri İncele

Klem Üçlü Koltuk Ahşap Ayak - Kadife
Klem Üçlü Koltuk Ahşap Ayak - Kadife
Satış fiyatı11.630 TL
Klem Kadife Ekru Koltuk Takımı
Klem Kadife Ekru Koltuk Takımı
Satış fiyatı25.450 TL