Normod

Yardım

Sorularının çoğuna aşağıda yanıt verebileceğimizi düşünüyoruz. Yine de herhangi bir konudaki soru sormak veya sohbet etmek için bizi 0850 969 7660'tan arayabilir veya info@normod.com'a mail atabilirsin. Yanıt veremediğimiz çağrılara ve tüm e-postalara 6-12 saat içerisinde geri dönüş yapıyoruz.

Ödeme

Ödeme seçeneklerİ neler?

Kredi kartı / Banka kartı ile ödeme: Siparişin anında onaylanır ve 1 hafta içinde ürünün teslim edilir. Kredi kartına vade farkı ile taksit yapabiliyoruz. Vade seçeneklerini ödeme adımında görebilirsin.
Havale ile ödeme: Siparişin 2 iş günü içinde onaylanır ve onay sonrası 1 hafta içinde ürünün teslim edilir. Hesap numaralarımız aşağıda bulunmaktadır:
Nakit ödeme: Showroomlarımızda nakit ödeyerek sipariş oluşturabilirsin, sipariş onayı sonrası 1 hafta içinde ürünün teslim edilir.
Kapıda ödeme: Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Kredİ kartına taksİt yapıyor musunuz?

Kredi kartına 12 aya kadar taksit yapıyoruz. Vade seçeneklerini ödeme adımında detaylı olarak görebilirsin.

Kredi kartı İle ödeme güvenlİ mİ?

Ödeme sistemimizin altyapısı Türkiye'nin globalleşmiş ödeme altyapı sağlayıcısı İyzico tarafından sağlanıyor. Tüm kredi kartı bilgileri güvenli SSL sistemi ile bankaya şifrelenerek gönderiliyor. Normod olarak hiçbir ödeme bilgisini görüntüleyemiyoruz.

Teslimat ve Takip

Teslİmat ve kurulum ücretlİ mİ?

Hayır! Normod ürünleri bina kapısı önüne ücretsiz olarak Sürat Kargo ile teslim edilir. Kurulumu bir yetişkin aletsiz bir şekilde ortalama 20 dakikada yapabilmektedir. Biz yine de 2 kişi birlikte hızlı ve eğlenceli bir şekilde yapmanı tavsiye ederiz. Kurulum ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

SİPARİŞİMİ NASIL TAKİP EDEBİLİRİM?

Siparişini alır almaz ürünlerini Sürat Kargo'ya teslim ediyoruz. Sana de kargo takip numarasını mail olarak gönderiyoruz. Kargonu mailine gelecek bu numara üzerinden takip edebilirsin. Ek olarak paketlerin kargo şubesine geldiği gün sana aynı gün teslimat yapılacağına dair SMS gelecek.

Kargo teslİmatı nasıl yapılıyor?

Normod koltuğun paketler halinde Sürat Kargo kuryesi tarafından teslim ediliyor. Paketlerimiz 65-85 desi arası büyüklüklerdedir. Yasal kargo taşıma sınırı 30 desi olduğu için paketler bina önünde teslim edilir. En büyük paketimiz 90 cm uzunluğunda ve 18 kg ağırlığındadır. Tüm paketlerin iki tarafında da taşıma için alanlar bulunmakta. Dolayısı ile asansöre tek başına kolaylıkla taşıyabilirsin. Asansörsüz binalarda taşıma için bir arkadaşından veya komşundan yardım almanı tavsiye ederiz.

Koltuğum kaç paket olarak gelecek, TAŞIYABİLİR MİYİM?

Normod üçlü koltuk, 3 oturum modül pakedi ve 1 kol modül paketi olmak üzere 4 paketten oluşur. Tekli koltuk 2, ikili koltuk 3, dörtlü koltuk da 5 paketten oluşur. En büyük paketimiz 90 cm uzunluğunda ve 18 kg ağırlığındadır. Tüm paketlerin iki tarafında taşıma için alanlar bulunmakta. Dolayısı ile asansöre tek başınıza kolaylıkla taşıyabilirsin. Asansörsüz binalarda taşıma için bir arkadaşından veya komşundan yardım almanı tavsiye ederiz.

Ürünüm gecİKTİ, ne yapabİLİRİm?

Siparişin üstünden 1 hafta geçtiyse ve sana bir kargo takip numarası göndermediysek bizimle info@normod.com üzerinden iletişime geçebilirsen çok seviniriz. Senin için işleri hemen hızlandıralım!

İptal ve İade

SİPARİŞİMDEN VAZGEÇTİM, İPTAL EDEBİLİR MİYİM?

Elbette. Ürünün henüz kargo kuryesi tarafından sana doğru yola çıkmadıysa istediğin an iptal edip hemen ücret iadeni alabilirsin. İptal talebini bu formdan yapabilirsin.

Siparİşİm ulaştı, İade etmek İSTİYORUM, ne yapmalıyım?

Mükemmel bir deneyim yaşatamadığımız için çok üzgünüz. İade talebini bu formdan yapabilirsin. Talebini alır almaz onay sürecini başlatıyoruz.

İade formun bize ulaşır ulaşmaz seni arayıp iade sürecini başlatıyoruz. Ürünün hatalı kullanıma (düşme, çarpma, kırılma, bozulma, yırtılma vb.) bağlı bir deformasyonu yoksa iadeni anlayışla kabul ediyoruz. İadeni kolaylaştırıp sorunsuz bir şekilde iade deneyimi verebilmemiz için birkaç ürün detay fotoğrafı rica ediyoruz. Herhangi bir kullanıcı deformasyonu olmadığı takdirde iade onayı maksimum 1 iş günü içinde tamamlanıyor.

İade talebin onaylanır onaylanmaz sana bir Sürat Kargo kuryesi yönlendiriyoruz. Sana yönlendirdiğimiz kurye dışında bir kurye ile iade yaparsan ücretsiz iadeni kabul edemiyoruz. Ücretsiz iade kapsamımız sadece Sürat Kargo ile belirtilen şekilde yapıldığı zaman geçerlidir. Anlaşmalı Sürat Kargo kuryesi ile yapılan iadelerde kurye zaten ücret talep etmeyecektir.

Sürat Kargo kuryesi Normod iadesini orjinal paketinde paketlenmiş ve iade formu doldurulmuş şekilde teslim almak zorundadır. İade edeceğin ürünü gelen kuryeye sana gönderdiğimiz pakette hasarsız olarak teslim etmen gerekiyor. Aynı zamanda fatura içinde yer alan iade formu da eksiksiz bir biçimde doldurmalısın ve pakete eklemelisin.

İptalİm / İadem onaylandı, ücret İadesi ne zaman yapılır?

İade ettiğin ürün eksiksiz bir şekilde bize ulaştığı anda iade işlemin yapılır, 1 hafta içinde de kesintisiz ödemen iade edilir. Tüm iade süreci ortalama 10-15 gün içerisinde tamamlanmış ve ödemen iade edilmiş olur.

Garanti ve Servis

KURULUMU YAPAMIYORUM, YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

Zevkle! Kurulumla ilgili detaylı yönlendirmeye buradan ulaşabilirsin. Bizi 0850 969 7660'tan arayabilir veya info@normod.com'a mail atabilirsin. Ufak noktalara takılmış olabilirsin, ama çözümü mutlaka çok basit olacaktır. Yardım etmek için haber bekliyoruz.

ÜRÜNÜMDE HATA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM, NASIL ÇÖZEBİLİRİM?

Ürünlerimizi milimetrik ölçülerle hazırlayıp kalite kontrol süreci sonrasında teslim ediyoruz. Fakat düşük bir istatistik de olsa hata payımız olabilir. Problemi tespit etmek için ürünün fotoğrafını çekip info@normod.com'a mail atabilirsen anında destek olmak isteriz.

GARANTİ KAPSAMI NEDİR, SÜREÇ NASIL İŞLER?

Standart bir mobilya için garanti süresi 2 yıl iken Normod'un kusursuz tasarım-kalite-işçilik kombinasyonu sayesinde bu süreyi 5 yıla çıkarabiliyoruz.

Koltuğun 5 yıllık Normod malzeme garantisi içermektedir. Bu garanti iskelet, sünger ve çelik yay sistemi için geçerlidir. Kumaş kullanıldıkça eskidiği için bu garanti kapsamında değildir. Hatalı kullanıma bağlı deformasyonlar (düşme, çarpma, kırılma, bozulma, yırtılma vb.) da garanti kapsamında değildir.

Garanti kapsamı Normod'un incelemesine tabidir. Yukarıda belirtilen kapsam içinde bir üretim hatası olduğunu düşünüyorsan hemen bizi 0850 969 7660'tan arayabilir veya info@normod.com'a mail atabilirsin.

Hatalı montaj, Normod bilgisi haricinde tamirat, ürünün ikinci bir alıcıya satılması, ürünün ev dışında kullanılması, ürünün nemli ortamda kullanılması gibi durumlarda garanti kapsamı geçerliliğini yitirir.

Özelleştirme

KUMAŞ DEĞİŞİMİ YAPABİLİR MİYİM?

Normod'unu 5 farklı renk (bej, gri, antrasit, kırmızı, lacivert) arasından seçebilirsin. Tek bir koltukta farklı renk kumaş kombinlerini bir araya getirmek istiyorsan bizi 0850 969 7660'tan arayabilir veya info@normod.com'a mail atabilirsin. Kumaşlar koltuğa döşendiği için koltuğunuzu kullanmaya başladıktan sonra renk/kumaş değişimi servisi veremiyoruz. Normod'un 5 kumaş ve 4 ayak numunesinden oluşan özel malzeme kartelasını adresine ücretsiz bir şekilde göndermemizi istiyorsan tıkla.

Ayak DEĞİŞİMİ YAPABİLİR MİYİM?

Normod'unu 4 farklı ayak (ahşap meşe, ahşap ceviz, metal siyah, metal altın) alternatifi arasından seçebilirsin. Tek bir koltukta farklı renk ayak kombinlerini bir araya getirmek istiyorsan bizi 0850 969 7660'tan arayabilir veya info@normod.com'a mail atabilirsin. Koltuğunu kullanmaya başladıktan sonra da farklı renk bir ayak siparişi verip eski ayakları söküp yeni ayaklarını takabilirsin. Normod'un 5 kumaş ve 4 ayak numunesinden oluşan özel malzeme kartelasını adresine ücretsiz bir şekilde göndermemizi istiyorsan tıkla.