Kaliteli Bir Koltuk Takımı Nasıl Alınır? (7-8 dk)

Engin Göndiken • 27 Ağustos 2019

Normod Kırmızı Üçlü Modüler Koltuk

Özet

1- Almadan Önce Deneyin

Oturma odanız veya salonunuz için yapacağınız en büyük yatırımlardan biri koltuk takımınız olabilir! Fakat piyasada çok geniş bir seçenek ve fiyat aralığı mevcut. Peki bir koltuğun kalitesini nasıl anlayabiliriz?

Normod Bej Üçlü Modüler Koltuk

İnternette çok güzel görünüyorlar değil mi? Fakat koltuğunuzun bazı detaylarını sadece deneyerek anlayabilirsiniz:

- Oturum derinliği ve yüksekliği

- Kol, oturum ve sırt rahatlığı

- Kumaş hissiyatı

Showroom’a gidin ve koltuğun üstünde 15-20 dakika oturun, kitap okuyun, telefonunuzla oynayın, ayağınızı uzatın... 15 dakikalık bir oturumdan sonra vücudunuz size doğru yanıtı verecektir.

Normod olarak İstanbul’daki müşterilerimiz için bu deneyimi bir üst seviyeye taşıyoruz ve modüler koltuklarımızı evinize getiriyoruz :) Normod websitesinden ücretsiz randevu alıp evinizde deneyebilirsiniz.

Normod Koltuk Evinde Dene

2- Kumaşınızı Hissedin

Normod Kumaş Seçenekleri

Koltuklarda pek çok sebepten farklı kumaş çeşitleri tercih edilebilir. Renk, doğallık, dayanıklılık, leke tutmazlık... Sizin için en önemli faktörü netleştirmek için önce koltuk kumaşlarının kalitesini belirleyen ana başlıkları inceleyelim:

İçerik: Kumaşlar sentetik ve doğal olarak ikiye ayrılır.

Sentetik olanlar

- Polyesterden yapılır

- Dayanıklıdır

- Lekeyi kolay çıkartır

- Terleme yapar

Doğal içerikli olanlar

- Keten, pamuk ve viskoz kombinasyonlarından elde edilir

- Daha az dayanıklıdır

- Lekeyi kolay çıkarmaz

- Terleme yapmaz

Gramaj: Kaliteli bir kumaşın gramajı en az 400 gr/m olmalıdır. Bunun altındaki kumaşlar zamanla eskiyecek, kalitesinden ödün verecektir.

Dayanıklılık: Dayanıklılık Martindale testi ile ölçülür. 15,000 martindale ve üstü yüksek dayanıklılık belirtir.

Işık haslığı: Her kumaşın güneş ışığı altında renginin solması farklı oranlarda olur. Bu oran ışık haslığı testi ile ölçülür. 4 ve üstü iyi kabul edilir, maksimum değer 8'dir.

Normod kumaşları 470 gr/m, 70,000 martindale ve 5-6 ışık haslığı değerlerindedir. Kalite olarak oldukça yüksek standartlardadır. İsterseniz web sitemizden ücretsiz numune de temin edebilirsiniz.

Normod Ücretsiz Kumaş Numunesi

Tavsiye: Almak istediğiniz koltukta kullanılan kumaşın değerlerini (içeriğini, gramajını, dayanıklılığını ve ışık haslığını) öğrenmenizi tavsiye ederiz. Pek çok firma bunu ezbere söyleyemeyebilir, fakat araştırıp size geri dönerler. Eğer geri dönemiyorlarsa kumaş bu standart testlerden geçmemiş ve büyük ihtimalle kalitesiz bir kumaş demektir.

3- Oturum Konforun Anahtarı!

Oturum minderleriniz sizin için en önemli konfor faktörlerinden olacaktır. Kaliteli bir koltukta süngeriniz çökme yapmaz, yıllarca ayni konforu ve görünümü sağlar. Peki biz bunu satın alırken nasıl anlayabiliriz?

Koltuklarda oturum minderleri iki tipte olur:

1- Süngerli oturum minderleri: Türkiye'deki çoğu koltuğun oturumunda sünger kullanılmaktadır. Sünger elastik bir malzeme olduğu için dağılmaz ve oturumu homojen bir şekilde destekler. Koltukta oturumun kalitesini sünger yoğunluğu, sünger kalınlığı, sünger tipi ve kullanılan elyaf miktarı belirler.

  • Yoğunluk (Dansite, DNS olarak da geçer): Bir m3 içindeki malzeme miktarını kg cinsinden ifade eder. Oturum minderlerinde kullanılan süngerler 28 DNS'den başlayıp 40 DNS'ye kadar değişir. Süngerin DNS'si ne kadar yüksekse ömrü o kadar uzun olur. Mesela, 28 DNS bir sünger bir senelik bir oturum sonrasında kalıcı bir şekilde 2-3 cm incelirken, 35 DNS'lik bir sünger formunu korur.
  • Kalınlık: İdeal bir koltukta en az 13 cm sünger kalınlığı olmalıdır. Bazı koltukların minderleri seyyar olmadığı için sünger kalınlığı dışardan anlaşılamayabilir. Bu tip koltukların fiyatı ekonomikse büyük ihtimalle süngerler çok incedir. Kalınlığı az olan bir süngerin 15 dakikalık bir oturumda kalçanızı ağrıtma ihtimali yüksektir.
  • Tip: HR, Soft gibi tipler bulunmaktadır.

HR (High Resilience): Elastikiyeti yüksek süngerleri ifade eder. HR süngerlere oturuluduğunda konforlu bir his verir, kalkıldığında da formu hızlı bir şekilde toparlanır. Koltuk kalitesini artıran bir faktördür.

Soft: Süngerin yumuşaklığını belirler. Aynı DNS’lerde soft olan sünger daha yumuşaktır. Kalite ile ilgisi yoktur.

Elyaf: Oturuma yumuşaklık vermesi ve süngerin kumaşla temas edip bozulmaması için üstüne elyaf konur. 60 gr, 90 gr, 150 gr, 300 gr lık versiyonlar bulunur. Gramaj arttıkça konfor hissi artar. Elyafla kumaş arasına da elyafın dağılmasını engelleyen bir lamine katmanı eklenir.

Tavsiye: Koltuğunuzun süngerini ve elyaf miktarını kesinlikle öğrenin. Rahat ve uzun ömürlü koltuğun oturumunda 14 cm'lik 30 DNS-35 DNS arası HR tipinde bir sünger ve bununla birlikte en az 300 gr'lık bir elyaf kullanılmalıdır.

Biz Normod’da 14 cm’lik 35 HR Soft sünger ve 300 gr elyaf kullanıyoruz.

Normod süngerli minder kesit görünüm

2- Kaz tüyü minderler: Bu tip minderlerde kaz tüyünün dağılmaması için kaz tüyü kalın bir pedin içine konur ve bu ped süngerin etrafına çevrilir. Sık sık elle patpatlayarak düzeltmek gerekir. Avantajı ise doğal malzeme olmasıdır. Normal süngere göre daha maliyetli olur. Doğallık arayanlar için doğru çözüm olabilir.

Kaz tüyü minder kesit görünüm

4- İyi Bir İskelete Yatırım Yapın!

2 sene kullandıktan sonra kırılmış bir koltuk istemezsiniz değil mi? Kavak, sunta gibi dayanıksız hammaddelerden ve metal gibi gıcırtı yapacak iskeletlerden kesinlikle kaçının. Bizim önerebileceğimiz iskelet çeşitleri şu şekilde:

Kayın kontra iskelet: Kayın gibi yoğun bir ağaç kontraplak formunda hem milimetrik bir formda olur hem de dayanıklılığı çok yüksek olur. Endüstriyel süreçlerden geçtiği için pahalıdır, ama formu ve yoğunluğu yıllar boyunca değişmez. Normod’da biz bu tip bir iskelet kullanıyoruz.

Normod kontra iskelet yukardan görünüm

Kayın kontraplaktan yapılmış milimetrik bir iskelet

Masif kayın iskelet: Türkiye'de en çok kullanılan iskelet tipidir. Ortalama üstü bir dayanıklılık sağlar. Yıllar geçince masif ağacın hacmi genleşeceği için formda bir miktar değişiklik olabilir. Masif iskelette iyi bir mühendislik yoksa zamanla hasarlanmalar ve gıcırtılar söz konusu olabilir.

Masif kayın iskelet önden görünüm

Masif kayından yapılmış bir iskelet

Masif kayın & metal iskelet: Oldukça dayanıklı bir iskelet tipidir. Ana iskelet kayındır, metal kısımlar iskelet formunu sabitlemek için kullanılır. Uzun yıllar kullanılabilir, kolay hasar görmez. İki tip malzeme olduğu için biraz maliyetlidir.

Masif kayıt - metal profil iskelet yukardan görünüm

Masif kayın ve metal profilden yapılmış bir iskelet

Tavsiye: Koltuğunuzu alırken iskelet tipini ve garanti süresini mutlaka sormanızı tavsiye ederiz. Kendiniz de iki test yapabilirsiniz.

1- Elinizle koltuğu ileri ve yana doğru itip çekin ve bu sırada ayakları gözlemleyin. Ayaklar koltuktan bağımsız hareket ediyorsa tercihinizi gözden geçirin.

2- Koltuğa oturun ve oturduğunuz yerden birkaç kere yaylanın. Koltuktan gıcırtı sesleri geliyorsa veya vücudunuz rahatsız oluyorsa sorun var demektir.

5- Süspansiyon Niçin Önemli?

Koltuğunuzun kalitesi ve konforunu belirleyen bir diğer önemli etken de süspansiyondur. Her koltukta oturum minderinin altında yaylanmanızı sağlayan bir süspansiyon sistemi bulunur. Kötü bir süspansiyon, birkaç senelik kullanım sonrası sert ve çökmüş bir sandalyeye oturuyormuş hissiyatı verir. Süspansiyon sistemi temelde 3 şekilde olabilir:

Zigzag çelik yaylar: Bu sistem zigzag şeklindeki çelik yayların birbirine paralel biçimde gerilmesiyle oluşur. Çelik yaylar endüstriyel ürünler olduğu için hepsi aynı standarttadır ve tüm koltukta homojen ve kalıcı bir esneklik sağlar. Fiyatı biraz yüksek olabilir, fakat doğru yatırım için bizim tavsiyemiz bu olacaktır. Normod’da global standartlarda çelik yaylar kullanıyoruz.

Normod zigzag yay önden görünüm

Zigzag yay ile süspansiyon

Lastik kolon: Süspansiyon sistemi birbirine dik olarak gerilmiş lastik kolonlar sayesinde oluşturulur. Bu kolonların iyi gerilmesi ustalık ister, aksi takdirde esneklik oturuma homojen dağılmaz ve rahatsız bir oturuma sebep olur. Kalitesiz (elastikiyeti düşük) lastik kolon kullanımında kolay çökme meydana gelebilir.

Lastik kolon yukardan görünüm

Lastik kolon ile süspansiyon

El örmesi çelik yaylar: Metal yaylar birbirine 8 yönde düğümlenir ve 8 yönde aynı anda sağlanan çekme ile tüm koltukta homojen bir esneklik sağlanır. Genelde çok lüks, konforlu ve zengin malzemeli ürünlerde tercih edilir. Ciddi bir işçilik gerektirir.

8 yönden düğümlü çelik yay yukardan görünüm

8 yönden düğümlü çelik yay süspansiyon

6- Evinizin Ölçüsünü Alın

Mağazada verdiğiniz kararlarda gözünüz sizi yanıltabilir. Metrenizi alın ve koltuğunuzu evde koyacağınız alanı ölçün. Ayrıca koltuğun geçeceği kapı ve merdiven boşluklarını da ölçün. Eğer geçiş alanları darsa, Normod gibi demonte bir koltuk düşünmeniz gerekebilir. Kapıya, merdivene sığmayan koltukların vinçle eve sokulması sadece hayal ürünü değil :) Birkaç ölçüm örneği:

Koltuk kapıdan yatay geçirilecekse koltuk yüksekliği (H) kapı genişliğinden (A) küçük olmalı.

Koltuk kapıdan yatay giriş

Koltuk kapıdan dikey geçirilecekse koltuk genişliği (W) kapı yüksekliğinden (C) küçük olmalı.

Koltuk kapıdan dikey giriş

Normod koltukları modüler olduğu için küçük paketler halinde evinize gelir ve bir kedinin geçebileceği yerlerden (nerdeyse) geçebilir.

Normod üçlü koltuk paket ölçüleri

Normod Üçlü Koltuk paket ölçüleri

7- Neye Para Verdiğinizi Bilin

Kaliteli bir koltuğun fiyatı ne olmalı? Bu soruya standart bir 3’lü koltuk üstünden cevap verelim.

Yüksek kaliteli ve uzun ömürlü malzemeleri olan bir üçlü koltuk için en az 4.000 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Böyle bir koltuk en az 5 sene boyunca sapasağlam duracaktır.

Orta kaliteli bir koltuk için en az 2.500 TL’lik bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Hissiyatı kusursuz olmasa da 2-3 sene boyunca evinize uyum sağlayacaktır. Zamanla ufak deformasyonlar olabilir.

Düşük kaliteli bir koltuk pek çok internet sitesinde 750 TL - 1.500 TL aralığında bulunabilir. Düşük bütçeler ve kısa kullanımlar için uygun olabilir.

Not: Bu yazıyı yazdığımız tarih itibariyle (27.08.2019) 1 USD = 5.80 TL ve tüketici enflasyonu 16.65%. Koltuk fiyatlarının zamanla dolar ve enflasyon artışının ortalaması kadar artmasını beklemek makul olacaktır.

Koltuğunuzun fiyatını belirleyen tek şey malzemesi değildir. Satın aldığınız yerin iş modeli de fiyat konusunda oldukça belirleyicidir:

Online markalar: Üreticiden alıp müşteriye direk ulaştığı için ekonomiktir. Sattığı koltuğu tanıyan gerçek bir kontak bulabilmek ve markanın gerçek yorumlarını incelemek oldukça önemlidir. Odağı büyük mobilya olan (sehpa, masa gibi demonte ürünler değil) bir online mobilya mağazası fiyat/kalite oranında en uygun seçim olacaktır. Her şeyi satan pazar yerlerinde genelde ekonomik ama çok düşük kaliteli koltuklar satılır.

Normod’un gerçek müşteri yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bayilik sistemi olan markalar: 30%’lara varan bayi komisyonları (binlerce mağaza, yüksek stoklama ve lojistik giderleri, büyük reklam maliyetleri) doğrudan fiyatın üstüne eklenir. Temelde bu yüksek fiyatlar markanın güven algısı üzerine kuruludur. Tanıdığınız bayiler için güven kaygısı yaşamadan alabilirsiniz, fakat problem yaşadığınızda marka ile değil, bayi ile muhatap olacağınızı unutmamalısınız.

Doğrudan imalatçıdan satın alma: Aynı kalite için en düşük fiyatı üreticiden alabilirsiniz. Fakat 5 müşterisine ayda 500 koltuk takımı üreten bir üreticinin 1 koltuk takımı sipariş veren 6. müşterisi olmak ister misiniz? İmalatçılarda perakendecilik kültürü oturmadığı için siparişte gecikmeler, sözlerin tutulmaması, sistemsiz nakliye süreçleri, telefonların cevapsız kalması gibi tatsızlıklara sık rastlanabiliyor. İmalatçıdan satın alacaksanız sağlam bir güven tesis etmenizi tavsiye ederiz.

Kaliteli Bir Koltuk Takımı 7 Adımda Nasıl Anlaşılır? (7-8 dk)

Engin Göndiken • 27 Ağustos 2019

Normod Kırmızı Üçlü Modüler Koltuk desktop

Özet

1- Almadan Önce Deneyin

Oturma odanız veya salonunuz için yapacağınız en büyük yatırımlardan biri koltuk takımınız olabilir! Fakat piyasada çok geniş bir seçenek ve fiyat aralığı mevcut. Peki bir koltuğun kalitesini nasıl anlayabiliriz?

Normod Bej Üçlü Modüler Koltuk desktop

İnternette çok güzel görünüyorlar değil mi? Fakat koltuğunuzun bazı detaylarını sadece deneyerek anlayabilirsiniz:

- Oturum derinliği ve yüksekliği

- Kol, oturum ve sırt rahatlığı

- Kumaş hissiyatı

Showroom’a gidin ve koltuğun üstünde 15-20 dakika oturun, kitap okuyun, telefonunuzla oynayın, ayağınızı uzatın... 15 dakikalık bir oturumdan sonra vücudunuz size doğru yanıtı verecektir.

Normod olarak İstanbul’daki müşterilerimiz için bu deneyimi bir üst seviyeye taşıyoruz ve modüler koltuklarımızı evinize getiriyoruz :) Normod websitesinden ücretsiz randevu alıp evinizde deneyebilirsiniz.

Normod Koltuk Evinde Dene desktop

2- Kumaşınızı Hissedin

Normod Kumaş Seçenekleri desktop

Koltuklarda pek çok sebepten farklı kumaş çeşitleri tercih edilebilir. Renk, doğallık, dayanıklılık, leke tutmazlık... Sizin için en önemli faktörü netleştirmek için önce koltuk kumaşlarının kalitesini belirleyen ana başlıkları inceleyelim:

İçerik: Kumaşlar sentetik ve doğal olarak ikiye ayrılır.

Sentetik olanlar

- Polyesterden yapılır

- Dayanıklıdır

- Lekeyi kolay çıkartır

- Terleme yapar

Doğal içerikli olanlar

- Keten, pamuk ve viskoz kombinasyonlarından elde edilir

- Daha az dayanıklıdır

- Lekeyi kolay çıkarmaz

- Terleme yapmaz

Gramaj: Kaliteli bir kumaşın gramajı en az 400 gr/m olmalıdır. Bunun altındaki kumaşlar zamanla eskiyecek, kalitesinden ödün verecektir.

Dayanıklılık: Dayanıklılık Martindale testi ile ölçülür. 15,000 martindale ve üstü yüksek dayanıklılık belirtir.

Işık haslığı: Her kumaşın güneş ışığı altında renginin solması farklı oranlarda olur. Bu oran ışık haslığı testi ile ölçülür. 4 ve üstü iyi kabul edilir, maksimum değer 8'dir.

Normod kumaşları 470 gr/m, 70,000 martindale ve 5-6 ışık haslığı değerlerindedir. Kalite olarak oldukça yüksek standartlardadır. İsterseniz web sitemizden ücretsiz numune de temin edebilirsiniz.

Normod Ücretsiz Kumaş Numunesi

Tavsiye: Almak istediğiniz koltukta kullanılan kumaşın değerlerini (içeriğini, gramajını, dayanıklılığını ve ışık haslığını) öğrenmenizi tavsiye ederiz. Pek çok firma bunu ezbere söyleyemeyebilir, fakat araştırıp size geri dönerler. Eğer geri dönemiyorlarsa kumaş bu standart testlerden geçmemiş ve büyük ihtimalle kalitesiz bir kumaş demektir.

3- Oturum Konforun Anahtarı!

Oturum minderleriniz sizin için en önemli konfor faktörlerinden olacaktır. Kaliteli bir koltukta süngeriniz çökme yapmaz, yıllarca ayni konforu ve görünümü sağlar. Peki biz bunu satın alırken nasıl anlayabiliriz?

Koltuklarda oturum minderleri iki tipte olur:

1- Süngerli oturum minderleri: Türkiye'deki çoğu koltuğun oturumunda sünger kullanılmaktadır. Sünger elastik bir malzeme olduğu için dağılmaz ve oturumu homojen bir şekilde destekler. Koltukta oturumun kalitesini sünger yoğunluğu, sünger kalınlığı, sünger tipi ve kullanılan elyaf miktarı belirler.

  • Yoğunluk (Dansite, DNS olarak da geçer): Bir m3 içindeki malzeme miktarını kg cinsinden ifade eder. Oturum minderlerinde kullanılan süngerler 28 DNS'den başlayıp 40 DNS'ye kadar değişir. Süngerin DNS'si ne kadar yüksekse ömrü o kadar uzun olur. Mesela, 28 DNS bir sünger bir senelik bir oturum sonrasında kalıcı bir şekilde 2-3 cm incelirken, 35 DNS'lik bir sünger formunu korur.
  • Kalınlık: İdeal bir koltukta en az 13 cm sünger kalınlığı olmalıdır. Bazı koltukların minderleri seyyar olmadığı için sünger kalınlığı dışardan anlaşılamayabilir. Bu tip koltukların fiyatı ekonomikse büyük ihtimalle süngerler çok incedir. Kalınlığı az olan bir süngerin 15 dakikalık bir oturumda kalçanızı ağrıtma ihtimali yüksektir.
  • Tip: HR, Soft gibi tipler bulunmaktadır.

HR (High Resilience): Elastikiyeti yüksek süngerleri ifade eder. HR süngerlere oturuluduğunda konforlu bir his verir, kalkıldığında da formu hızlı bir şekilde toparlanır. Koltuk kalitesini artıran bir faktördür.

Soft: Süngerin yumuşaklığını belirler. Aynı DNS’lerde soft olan sünger daha yumuşaktır. Kalite ile ilgisi yoktur.

Elyaf: Oturuma yumuşaklık vermesi ve süngerin kumaşla temas edip bozulmaması için üstüne elyaf konur. 60 gr, 90 gr, 150 gr, 300 gr lık versiyonlar bulunur. Gramaj arttıkça konfor hissi artar. Elyafla kumaş arasına da elyafın dağılmasını engelleyen bir lamine katmanı eklenir.

Tavsiye: Koltuğunuzun süngerini ve elyaf miktarını kesinlikle öğrenin. Rahat ve uzun ömürlü koltuğun oturumunda 14 cm'lik 30 DNS-35 DNS arası HR tipinde bir sünger ve bununla birlikte en az 300 gr'lık bir elyaf kullanılmalıdır.

Biz Normod’da 14 cm’lik 35 HR Soft sünger ve 300 gr elyaf kullanıyoruz.

Normod süngerli minder kesit görünüm desktop

2- Kaz tüyü minderler: Bu tip minderlerde kaz tüyünün dağılmaması için kaz tüyü kalın bir pedin içine konur ve bu ped süngerin etrafına çevrilir. Sık sık elle patpatlayarak düzeltmek gerekir. Avantajı ise doğal malzeme olmasıdır. Normal süngere göre daha maliyetli olur. Doğallık arayanlar için doğru çözüm olabilir.

Kaz tüyü minder kesit görünüm desktop

4- İyi Bir İskelete Yatırım Yapın!

2 sene kullandıktan sonra kırılmış bir koltuk istemezsiniz değil mi? Kavak, sunta gibi dayanıksız hammaddelerden ve metal gibi gıcırtı yapacak iskeletlerden kesinlikle kaçının. Bizim önerebileceğimiz iskelet çeşitleri şu şekilde:

1- Kayın kontra iskelet: Kayın yoğun bir ağaçtır. Kontraplak formunda ise hem yoğunluğu artar hem de milimetrik çalışma imkanı sağlar. Endüstriyel süreçlerden geçtiği için pahalıdır, ama formu ve yoğunluğu yıllar boyunca değişmez. Normod’da biz bu tip bir iskelet kullanıyoruz.

Kayın kontraplaktan yapılmış milimetrik bir iskelet

Normod kontra iskelet yukardan görünüm desktop

2- Masif kayın iskelet: Türkiye'de en çok kullanılan iskelet tipidir. Ortalama üstü bir dayanıklılık sağlar. Yıllar geçince masif ağacın hacmi genleşeceği için formda bir miktar değişiklik olabilir. Masif iskelette iyi bir mühendislik yoksa zamanla hasarlanmalar ve gıcırtılar söz konusu olabilir.

Masif kayından yapılmış bir iskelet

Masif kayın iskelet önden görünüm desktop

3- Masif kayın & metal iskelet: Oldukça dayanıklı bir iskelet tipidir. Ana iskelet kayındır, metal kısımlar iskelet formunu sabitlemek için kullanılır. Uzun yıllar kullanılabilir, kolay hasar görmez. İki tip malzeme olduğu için biraz maliyetlidir.

Masif kayın ve metal profilden yapılmış bir iskelet

Masif kayın - metal profil iskelet yukardan görünüm

Tavsiye: Koltuğunuzu alırken iskelet tipini ve garanti süresini mutlaka sormanızı tavsiye ederiz. Kendiniz de iki test yapabilirsiniz.

1- Elinizle koltuğu ileri ve yana doğru itip çekin ve bu sırada ayakları gözlemleyin. Ayaklar koltuktan bağımsız hareket ediyorsa tercihinizi gözden geçirin.

2- Koltuğa oturun ve oturduğunuz yerden birkaç kere yaylanın. Koltuktan gıcırtı sesleri geliyorsa veya vücudunuz rahatsız oluyorsa sorun var demektir.

5- Süspansiyon Niçin Önemli?

Koltuğunuzun kalitesi ve konforunu belirleyen bir diğer önemli etken de süspansiyondur. Her koltukta oturum minderinin altında yaylanmanızı sağlayan bir süspansiyon sistemi bulunur. Kötü bir süspansiyon, birkaç senelik kullanım sonrası sert ve çökmüş bir sandalyeye oturuyormuş hissiyatı verir. Süspansiyon sistemi temelde 3 şekilde olabilir:

Zigzag çelik yaylar: Bu sistem zigzag şeklindeki çelik yayların birbirine paralel biçimde gerilmesiyle oluşur. Çelik yaylar endüstriyel ürünler olduğu için hepsi aynı standarttadır ve tüm koltukta homojen ve kalıcı bir esneklik sağlar. Fiyatı biraz yüksek olabilir, fakat doğru yatırım için bizim tavsiyemiz bu olacaktır. Normod’da global standartlarda çelik yaylar kullanıyoruz.

1- Zigzag çelik yaylar: Bu sistem zigzag şeklindeki çelik yayların birbirine paralel biçimde gerilmesiyle oluşur. Çelik yaylar endüstriyel ürünler olduğu için hepsi aynı standarttadır ve tüm koltukta homojen ve kalıcı bir esneklik sağlar. Fiyatı biraz yüksek olabilir, fakat doğru yatırım için bizim tavsiyemiz bu olacaktır. Normod’da global standartlarda çelik yaylar kullanıyoruz.

Zigzag yay ile süspansiyon

Normod zigzag yay önden görünüm desktop

2- Lastik kolon: Süspansiyon sistemi birbirine dik olarak gerilmiş lastik kolonlar sayesinde oluşturulur. Bu kolonların iyi gerilmesi ustalık ister, aksi takdirde esneklik oturuma homojen dağılmaz ve rahatsız bir oturuma sebep olur. Kalitesiz (elastikiyeti düşük) lastik kolon kullanımında kolay çökme meydana gelebilir.

Lastik kolon ile süspansiyon

Lastik kolon yukardan görünüm desktop

3- El örmesi çelik yaylar: Metal yaylar birbirine 8 yönde düğümlenir ve 8 yönde aynı anda sağlanan çekme ile tüm koltukta homojen bir esneklik sağlanır. Genelde çok lüks, konforlu ve zengin malzemeli ürünlerde tercih edilir. Ciddi bir işçilik gerektirir.

8 yönden düğümlü çelik yay süspansiyon

8 yönden düğümlü çelik yay yukardan görünüm desktop

6- Evinizin Ölçüsünü Alın

Mağazada verdiğiniz kararlarda gözünüz sizi yanıltabilir. Metrenizi alın ve koltuğunuzu evde koyacağınız alanı ölçün. Ayrıca koltuğun geçeceği kapı ve merdiven boşluklarını da ölçün. Eğer geçiş alanları darsa, Normod gibi demonte bir koltuk düşünmeniz gerekebilir. Kapıya, merdivene sığmayan koltukların vinçle eve sokulması sadece hayal ürünü değil :) Birkaç ölçüm örneği:

Koltuk kapıdan yatay giriş desktop

Koltuk kapıdan yatay geçirilecekse koltuk yüksekliği (H) kapı genişliğinden (A) küçük olmalı.

Koltuk kapıdan dikey giriş desktop

Koltuk kapıdan dikey geçirilecekse koltuk genişliği (W) kapı yüksekliğinden (C) küçük olmalı.

Normod koltukları modüler olduğu için küçük paketler halinde evinize gelir ve bir kedinin geçebileceği yerlerden (nerdeyse) geçebilir.

Normod Üçlü Koltuk paket ölçüleri

Normod üçlü koltuk paket ölçüleri desktop

7- Neye Para Verdiğinizi Bilin

Kaliteli bir koltuğun fiyatı ne olmalı? Bu soruya standart bir 3’lü koltuk üstünden cevap verelim.

Yüksek kaliteli ve uzun ömürlü malzemeleri olan bir üçlü koltuk için en az 4.000 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Böyle bir koltuk en az 5 sene boyunca sapasağlam duracaktır.

Orta kaliteli bir koltuk için en az 2.500 TL’lik bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Hissiyatı kusursuz olmasa da 2-3 sene boyunca evinize uyum sağlayacaktır. Zamanla ufak deformasyonlar olabilir.

Düşük kaliteli bir koltuk pek çok internet sitesinde 750 TL - 1.500 TL aralığında bulunabilir. Düşük bütçeler ve kısa kullanımlar için uygun olabilir.

Not: Bu yazıyı yazdığımız tarih itibariyle (27.08.2019) 1 USD = 5.80 TL ve tüketici enflasyonu 16.65%. Koltuk fiyatlarının zamanla dolar ve enflasyon artışının ortalaması kadar artmasını beklemek makul olacaktır.

Koltuğunuzun fiyatını belirleyen tek şey malzemesi değildir. Satın aldığınız yerin iş modeli de fiyat konusunda oldukça belirleyicidir:

Online markalar: Üreticiden alıp müşteriye direk ulaştığı için ekonomiktir. Sattığı koltuğu tanıyan gerçek bir kontak bulabilmek ve markanın gerçek yorumlarını incelemek oldukça önemlidir. Odağı büyük mobilya olan (sehpa, masa gibi demonte ürünler değil) bir online mobilya mağazası fiyat/kalite oranında en uygun seçim olacaktır. Her şeyi satan pazar yerlerinde genelde ekonomik ama çok düşük kaliteli koltuklar satılır.

Normod’un gerçek müşteri yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bayilik sistemi olan markalar: 30%’lara varan bayi komisyonları (binlerce mağaza, yüksek stoklama ve lojistik giderleri, büyük reklam maliyetleri) doğrudan fiyatın üstüne eklenir. Temelde bu yüksek fiyatlar markanın güven algısı üzerine kuruludur. Tanıdığınız bayiler için güven kaygısı yaşamadan alabilirsiniz, fakat problem yaşadığınızda marka ile değil, bayi ile muhatap olacağınızı unutmamalısınız.

Doğrudan imalatçıdan satın alma: Aynı kalite için en düşük fiyatı üreticiden alabilirsiniz. Fakat 5 müşterisine ayda 500 koltuk takımı üreten bir üreticinin 1 koltuk takımı sipariş veren 6. müşterisi olmak ister misiniz? İmalatçılarda perakendecilik kültürü oturmadığı için siparişte gecikmeler, sözlerin tutulmaması, sistemsiz nakliye süreçleri, telefonların cevapsız kalması gibi tatsızlıklara sık rastlanabiliyor. İmalatçıdan satın alacaksanız sağlam bir güven tesis etmenizi tavsiye ederiz.