KALİTELİ BİR KOLTUK ALMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 7 İPUCU (10-12 dk)

• 27 Ağustos 2019 • 21 Haziran 2021 (Güncellendi) •

1- KOLTUĞUNUZU NASIL KULLANACAĞINIZA KARAR VERİN!

Koltuklarınızın kullanım şeklini belirlemek, ihtiyacınız olan özelliklerin çoğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. İçinde bulunacağı alanı ve odanıza en uygun stili göz önünde bulundurmalısınız.

Peki koltuklarınızı nasıl kullanacaksınız? Dinlenmek, okumak veya televizyon izlemek gibi günlük aktiviteler için düşünürseniz uzanma modülü bulunduran bir köşe tercih edebilirsiniz. Yuvarlatılmış alçak ve yumuşak kollar hem rahat hem de çok yönlü bir kullanım sunacaktır.

Keyifli oyun akşamları ve arkadaş ziyaretlerinin yoğun olduğu kalabalık misafirlerin ağırlanacağı alanlarda daha fazla oturma alanına ihtiyaç olacaktır. Bu durumda bir takım oluşturabilir, daha ince minimal kollar tercih ederek yerden tasarruf edebilirsiniz.

2- DOĞRU KUMAŞI SEÇTİĞİNİZDEN EMİN OLUN!

Koltuklarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için doğru kumaşı seçmelisiniz. Yıllar boyunca her gün o kumaşa dokunacaksınız, bu yüzden en çok hangi kumaş türünü sevdiğinizden emin olmalısınız.

Renk, doğallık, dayanıklılık, leke tutmazlık... Sizin için en önemli faktörü netleştirmek için önce koltuk kumaşlarının kalitesini belirleyen ana başlıkları inceleyelim:

İçerik: Kumaşlar sentetik ve doğal olarak ikiye ayrılır.

Sentetik olanlar

- Polyesterden yapılır

- Dayanıklıdır

- Lekeyi kolay çıkartır

- Terleme yapar

 

Doğal içerikli olanlar

- Keten, pamuk ve viskoz kombinasyonlarından elde edilir

- Daha az dayanıklıdır

- Lekeyi kolay çıkarmaz

- Terleme yapmaz

Gramaj: Kaliteli bir kumaşın gramajı en az 350 gr/m olmalıdır. Bunun altındaki kumaşlar zamanla eskiyecek, kalitesinden ödün verecektir.

Dayanıklılık: Dayanıklılık Martindale testi ile ölçülür. 15.000 martindale ve üstü yüksek dayanıklılık belirtir.

Polyester, pamuklu ya da kadife… Her seçeneğin kendi artıları ve eksileri vardır.

Normod kumaşları 370 gr/m-712 gr/m ve 35.000-70.000 martindale değerleri arasındadır. Kalite olarak oldukça yüksek standartlardadır.

Hangi kumaşı seçeceğinizden emin değilseniz, showroomda her birinde oturarak zaman geçirin. Koltuğunuzu internetten sipariş verecekseniz web sitemizden ücretsiz numune talep edebilir, kumaşlara bizzat dokunup evinizde görerek karar verebilirsiniz.

Tavsiye: Almak istediğiniz koltukta kullanılan kumaşın değerlerini (içeriğini, gramajını ve dayanıklılığını) öğrenmenizi tavsiye ederiz. Pek çok firma bunu ezbere söyleyemeyebilir, fakat araştırıp size geri dönerler. Eğer geri dönemiyorlarsa kumaş bu standart testlerden geçmemiş ve büyük ihtimalle kalitesiz bir kumaş demektir.

3- KONFORUN ANAHTARI İYİ BİR OTURUM MİNDERİ!

Oturum minderleriniz sizin için en önemli konfor faktörlerinden olacaktır. Kaliteli bir koltukta süngeriniz çökme yapmaz, yıllarca konfor ve görünümünü korur. Peki biz bunu satın alırken nasıl anlayabiliriz?

Koltuklarda oturum minderleri iki tipte olur:

1- Süngerli oturum minderleri: Türkiye'deki çoğu koltuğun oturumunda sünger kullanılmaktadır. Sünger elastik bir malzeme olduğu için dağılmaz ve oturumu homojen bir şekilde destekler. Koltukta oturumun kalitesini sünger yoğunluğu, sünger kalınlığı, sünger tipi ve kullanılan elyaf miktarı belirler.

  • Yoğunluk (Dansite, DNS olarak da geçer): Bir m3 içindeki malzeme miktarını kg cinsinden ifade eder. Oturum minderlerinde kullanılan süngerler 28 DNS'den başlayıp 40 DNS'ye kadar değişir. Süngerin DNS'si ne kadar yüksekse ömrü o kadar uzun olur. Mesela, 28 DNS bir sünger bir senelik bir oturum sonrasında kalıcı bir şekilde 2-3 cm incelirken, 35 DNS'lik bir sünger formunu korur.
  • Kalınlık: İdeal bir koltukta en az 13 cm sünger kalınlığı olmalıdır. Bazı koltukların minderleri seyyar olmadığı için sünger kalınlığı dışardan anlaşılamayabilir. Bu tip koltukların fiyatı ekonomikse büyük ihtimalle süngerler çok incedir. Kalınlığı az olan bir süngerin 15 dakikalık bir oturumda kalçanızı ağrıtma ihtimali yüksektir.
  • Tip: HR, Soft gibi tipler bulunmaktadır.

HR (High Resilience): Elastikiyeti yüksek süngerleri ifade eder. HR süngerlere oturuluduğunda konforlu bir his verir, kalkıldığında da formu hızlı bir şekilde toparlanır. Koltuk kalitesini artıran bir faktördür.

Soft: Süngerin yumuşaklığını belirler. Aynı DNS’lerde soft olan sünger daha yumuşaktır. Kalite ile ilgisi yoktur.

Elyaf: Oturuma yumuşaklık vermesi ve süngerin kumaşla temas edip bozulmaması için üstüne elyaf konur. 60 gr, 90 gr, 150 gr, 300 gr lık versiyonlar bulunur. Gramaj arttıkça konfor hissi artar. Elyafla kumaş arasına da elyafın dağılmasını engelleyen bir lamine katmanı eklenir.

Tavsiye: Koltuğunuzun süngerini ve elyaf miktarını kesinlikle öğrenin. Rahat ve uzun ömürlü koltuğun oturumunda 15 cm'lik 30 DNS-35 DNS arası HR tipinde bir sünger ve bununla birlikte en az 300 gr'lık bir elyaf kullanılmalıdır.

Biz Normod’da 10 cm’lik 35 DNS HR sünger (uzun yıllar destek verecek ana sünger), 5 cm'lik 32 DNS Hyper sünger (konfor veren yumuşak sünger) ve 300gr elyaf üstüne lamine kullanıyoruz. 5 yıl garanti altındaki minderlerin eşsiz konforunu denediğin zaman doğru kararı verdiğine emin olacaksın!

Normod oturum minderi

2- Kaz tüyü minderler: Bu tip minderlerde kaz tüyünün dağılmaması için kaz tüyü kalın bir pedin içine konur ve bu ped süngerin etrafına çevrilir. Sık sık elle patpatlayarak düzeltmek gerekir. Avantajı ise doğal malzeme olmasıdır. Normal süngere göre daha maliyetli olur. Doğallık arayanlar için doğru çözüm olabilir.

Kaz tüyü minder kesit görünüm

4- DAYANIKLI BİR İSKELETE YATIRIM YAPIN!

2 sene kullandıktan sonra kırılmış bir koltuk istemezsiniz değil mi? Kavak, sunta gibi dayanıksız hammaddelerden ve metal gibi gıcırtı yapacak iskeletlerden kesinlikle kaçının. Bizim önerebileceğimiz iskelet çeşitleri şu şekilde:

1-Kayın kontra & metal destekli iskelet: Kayın yoğun bir ağaçtır. Kontraplak formunda ise hem yoğunluğu artar hem de milimetrik çalışma imkanı sağlar, metal kısımlar iskelet formunu sabitlemek için kullanılır. Endüstriyel süreçlerden geçtiği için pahalıdır, ama formu ve yoğunluğu yıllar boyunca değişmez.

Evet üzerinde kocaman adamların zıpladığı Normod koltuklarda bu iskeleti kullanıyoruz. 5 yıllık garantisi ile uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Metal destekli kayın kontraplaktan yapılmış (Normod iskeleti) milimetrik bir iskelet

Masif kayın iskelet: Türkiye'de en çok kullanılan iskelet tipidir. Ortalama üstü bir dayanıklılık sağlar. Yıllar geçince masif ağacın hacmi genleşeceği için formda bir miktar değişiklik olabilir. Masif iskelette iyi bir mühendislik yoksa zamanla hasarlanmalar ve gıcırtılar söz konusu olabilir.

Masif kayın iskelet önden görünüm

Masif kayından yapılmış bir iskelet

Tavsiye: Koltuğunuzu alırken iskelet tipini ve garanti süresini mutlaka sormanızı tavsiye ederiz. Kendiniz de iki test yapabilirsiniz.

1- Elinizle koltuğu ileri ve yana doğru itip çekin ve bu sırada ayakları gözlemleyin. Ayaklar koltuktan bağımsız hareket ediyorsa tercihinizi gözden geçirin.

2- Koltuğa oturun ve oturduğunuz yerden birkaç kere yaylanın. Koltuktan gıcırtı sesleri geliyorsa veya vücudunuz rahatsız oluyorsa sorun var demektir.

5- SÜSPANSİYON ÖNEMLİ, DOĞRU YAY SİSTEMİNİ SEÇİN!

Koltuğunuzun kalitesi ve konforunu belirleyen bir diğer önemli etken de süspansiyondur. Her koltukta oturum minderinin altında yaylanmanızı sağlayan bir süspansiyon sistemi bulunur. Kötü bir süspansiyon, birkaç senelik kullanım sonrası sert ve çökmüş bir sandalyeye oturuyormuş hissiyatı verir. Süspansiyon sistemi temelde 3 şekilde olabilir:

Zigzag çelik yaylar: Bu sistem zigzag şeklindeki çelik yayların birbirine paralel biçimde gerilmesiyle oluşur. Çelik yaylar endüstriyel ürünler olduğu için hepsi aynı standarttadır ve tüm koltukta homojen ve kalıcı bir esneklik sağlar. Fiyatı biraz yüksek olabilir, fakat doğru yatırım için bizim tavsiyemiz bu olacaktır. Normod’da global standartlarda çelik yaylar kullanıyoruz.

Normod zigzag yay önden görünüm

Zigzag yay ile süspansiyon

Lastik kolon: Süspansiyon sistemi birbirine dik olarak gerilmiş lastik kolonlar sayesinde oluşturulur. Bu kolonların iyi gerilmesi ustalık ister, aksi takdirde esneklik oturuma homojen dağılmaz ve rahatsız bir oturuma sebep olur. Kalitesiz (elastikiyeti düşük) lastik kolon kullanımında kolay çökme meydana gelebilir.

Lastik kolon yukardan görünüm

Lastik kolon ile süspansiyon

El örmesi çelik yaylar: Metal yaylar birbirine 8 yönde düğümlenir ve 8 yönde aynı anda sağlanan çekme ile tüm koltukta homojen bir esneklik sağlanır. Genelde çok lüks, konforlu ve zengin malzemeli ürünlerde tercih edilir. Ciddi bir işçilik gerektirir.

8 yönden düğümlü çelik yay yukardan görünüm

8 yönden düğümlü çelik yay süspansiyon

6- SİZE UYGUN OLAN BOYUTLARI TERCİH EDİN!

Mobilya showroomları geniş, açık alanlar olduğundan verdiğiniz kararlarda gözünüz sizi yanıltabilir. Koltuklarınızın boyutunun odayı zorlamadığından ve trafik akışını engellemediğinden emin olun. Mükemmel koltuğu aramaya başlamadan önce metrenizi alın ve koltuğunuzu evde koyacağınız alanı ölçün. Ayrıca koltuğun geçeceği kapı ve merdiven boşluklarını da ölçün. Eğer geçiş alanları darsa, Normod gibi demonte bir koltuk düşünmeniz gerekebilir. Kapıya, merdivene sığmayan koltukların vinçle eve sokulması sadece hayal ürünü değil :)

Birkaç ölçüm örneği:

Koltuk kapıdan yatay geçirilecekse koltuk yüksekliği (H) kapı genişliğinden (A) küçük olmalı.

Koltuk kapıdan yatay giriş

Koltuk kapıdan dikey geçirilecekse koltuk genişliği (W) kapı yüksekliğinden (C) küçük olmalı.

Koltuk kapıdan dikey giriş

Normod koltukları modüler olduğu için küçük paketler halinde evinize gelir. Kapı aralıklarından kolayca geçebilen paketlerden çıkan modüllerle sonsuz uzunluklarda koltuklar elde edebilirsiniz.

 

Normod Üçlü Koltuk paket ölçüleri

7- NEYE PARA VERDİĞİNİZİ BİLİN VE SATIN ALACAĞINIZ YERİ İYİ ARAŞTIRIN!

Satın aldığınız ürünle uzun süre yaşayacağınız için karşılayabileceğiniz en iyi kaliteyi satın aldığınızdan emin olun. Sağlam bir koltuk on ila on beş yıl arasında kullanılabilir.

Yüksek kaliteli ve uzun ömürlü malzemeleri olan bir üçlü koltuk için en az 4.500-5.000 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Böyle bir koltuk en az 5 sene boyunca sapasağlam duracaktır.

Orta kaliteli bir koltuk için en az 3.000-3.500 TL’lik bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Hissiyatı kusursuz olmasa da 2-3 sene boyunca evinize uyum sağlayacaktır. Zamanla ufak deformasyonlar olabilir.

Düşük kaliteli bir koltuk pek çok internet sitesinde 1.000-2.000 TL aralığında bulunabilir. Düşük bütçeler ve kısa kullanımlar için uygun olabilir.

Not: Bu yazıyı yazdığımız tarih itibariyle (27.08.2019) 1 USD = 5.80 TL ve tüketici enflasyonu 15.01%, yazıyı güncellediğimiz tarih itibariyle (21.06.2021) 1 USD = 8.76 TL ve tüketici enflasyonu 16.59%. Koltuk fiyatlarının zamanla dolar ve enflasyon artışının ortalaması kadar artmasını beklemek makul olacaktır.

Koltuğunuzun fiyatını belirleyen tek şey malzemesi değildir. Satın aldığınız yerin iş modeli de fiyat konusunda oldukça belirleyicidir:

Online markalar: Üreticiden alıp müşteriye direk ulaştığı için ekonomiktir. Odağı büyük mobilya olan (sehpa, masa gibi demonte ürünler değil) bir online mobilya mağazası fiyat/kalite oranında en uygun seçim olacaktır. Her şeyi satan pazar yerlerinde genelde ekonomik ama çok düşük kaliteli koltuklar satılır.

Özellikle koltuk gibi ev için en önemli parçalardan birini internetten satın almadan önce sattığı koltuğu tanıyan gerçek bir kontak bulacağınızdan emin olmalısınız. Bu noktada ürünün daha önceki kullanıcılarının gerçek yorumlarını inceleyerek firma ile ilgili şikayet olup olmadığını sorgulamalısınız.

Bir kez görüp beğendiğiniz bir ürünün markasını birden fazla yerden araştırıp (web sitesi, instagram, youtube) gerçekliğini kontrol edin. İnternette çok güzel görünüyorlar ama ya geldiğinde göründüğü gibi olmazsa gibi endişelerinizde günümüz şartlarında çok haklısınız. Normod’da siparişinizi teslim aldıktan sonra 30 gün içinde deneyip memnun kalmazsanız iade etme hakkına sahipsiniz.

Normod’un gerçek müşteri yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bayilik sistemi olan markalar: 30%’lara varan bayi komisyonları (binlerce mağaza, yüksek stoklama ve lojistik giderleri, büyük reklam maliyetleri) doğrudan fiyatın üstüne eklenir. Temelde bu yüksek fiyatlar markanın güven algısı üzerine kuruludur. Tanıdığınız bayiler için güven kaygısı yaşamadan alabilirsiniz, fakat problem yaşadığınızda marka ile değil, bayi ile muhatap olacağınızı unutmamalısınız.

Doğrudan imalatçıdan satın alma: Aynı kalite için en düşük fiyatı üreticiden alabilirsiniz. Fakat 5 müşterisine ayda 500 koltuk takımı üreten bir üreticinin 1 koltuk takımı sipariş veren 6. müşterisi olmak ister misiniz? İmalatçılarda perakendecilik kültürü oturmadığı için siparişte gecikmeler, sözlerin tutulmaması, sistemsiz nakliye süreçleri, telefonların cevapsız kalması gibi tatsızlıklara sık rastlanabiliyor. İmalatçıdan satın alacaksanız sağlam bir güven tesis etmenizi tavsiye ederiz.